• Dzień Edukacji Narodowej

          • Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Niepedagogiczni szkoły,
            Drodzy Rodzice 
            i Uczniowie!

            Spotykamy się dzisiaj, bo połączyło nas wspólne święto –Dzień Komisji Edukacji Narodowej zwany powszechnie Dniem Nauczyciela. Czy jest to jakiś wyjątkowy dzień? Czy jest to powód do świętowania? 

            My, nauczyciele możemy mieć takie wątpliwości. Obserwując zmiany, które w zawrotnym tempie zmieniają naszą rzeczywistość, nasz system wartości, hierarchię potrzeb zastanawiamy się,  gdzie we współczesnym świecie jest miejsce dobrej, polskiej szkoły z jej tradycją i szacunkiem do człowieka? Czy jeszcze komuś, oprócz nas, zależy, by dzieci i młodzież właśnie w szkole zdobyły wiedzę, nauczyły się współpracy i odpowiedzialności. Bo taka jest rola szkoły. Szkoła nie zastąpi domu rodzinnego a nauczyciele rodziców. Szkoła wspomaga, współpracuje , wskazuje wzorce. To jest jej główne zdanie. Bardzo odpowiedzialne a zatem i nauczyciele winni być ludźmi odpowiedzialnymi. Musimy pamiętać, że nasi uczniowie obserwują nas, biorą z nas przykład. Mimo naszego zmęczenia, zdenerwowania, zniechęcenia umiemy jeszcze odnaleźć w sobie uśmiech, siły i energię. Kolejny raz powtarzamy to samo, kolejny raz tłumaczymy, kolejny raz dajemy szansę… bo tak trzeba. Cieszymy się  sukcesami naszych uczniów, smucimy porażkami, stawiamy wymagania.  Jesteśmy z naszymi uczniami, ponieważ zależy nam, by wyrośli na dobrych, mądrych ludzi. Zatem uważam, że zasługujemy na jeden świąteczny dzień w ciągu całego roku. Chociażby po to, by usłyszeć słowo „Dziękuję”, by przyjąć szczere życzenia. 

            Czego mogą sobie życzyć współcześni nauczyciele? Nie wiem. Wiem natomiast, czego ja chcę życzyć moim Koleżankom, Kolegom, współpracownikom. Życzę nam wszystkim, byśmy się nigdy nie poddali konsumpcji i miernocie, beznadziei i powszechnemu zniechęceniu. Ocalmy w sobie radość życia, zachwyt nad kolorami świata i życzliwość wobec drugiego człowieka. Bo jeśli nie My – to kto? 

            Szanowni Nauczyciele, Drodzy Pracownicy Szkoły! Przyjmijcie serdeczne życzenia z okazji Dania Nauczyciela i moje podziękowania za Wasze zaangażowanie, odpowiedzialność i wsparcie. 

             

            Maria Andrzejewska – dyrektor szkoły 

          • Wycieczka klas ósmych - Poznań, Berlin, Rogalin

          • "Podróżować to rozwijać się " - P. Bernardo

            Ostatnie dni września (26-28.09.2022) uczniowie klas ósmych wraz z opiekunkami paniami: Ireną Rabiczko, Elżbietą Wróblewską - Żak, Joanną Piskurewicz i Katarzyną Różak, spędzili zwiedzając trzy niezwykłe miejsca - Poznań, Berlin i Rogalin.

            Był to czas pełen fantastycznych i niezapomnianych wrażeń. Najpierw odwiedziliśmy Ostrów Tumski, a następnie spacerowaliśmy po pełnym urokliwych uliczek Poznaniu. Szczególnie urzekł nas Stary Rynek i jego zabytkowe kamieniczki wraz z renesansowym Ratuszem ze słynnymi poznańskimi koziołkami, fontannami Apolla. Wrażenie zrobiły na nas również cudne murale - teksty poetyckie oraz rysunki. Spacer zakończyliśmy czymś dla ciała- pysznymi świetomarcińskimi rogalami. Po noclegu w Słubicach wyruszyliśmy do Niemiec. Berlin zrobił na nas ogromne wrażenie. Szczególnie jego niezwykła, łącznąca historię z nowoczesnością architektura. Podziwialiśmy miejsca znane nam z przewodników- Bramę Barndenburską, Alexanderplatz ze słynną wieżą telewizyjną, pomnik Wilhelma IV, Reichstag - siedzibę parlamentu zjednoczonych  niemiec, czy też fragmenty słynnego muru berlińskiego. Odwiedziliśmy również Muzeum Historii Naturalnej oraz Classic- Remise Berlin, coś dla miłośników motoryzacji i zabytkowych, ale i najnowszych modeli aut. W Berlinie niektórzy pierwszy raz mieli okazję jechać metrem (i to w godzinach szczytu ). Berlin okazał się być cudownym i wartym odwiedzenia miastem. Ostatni dzień naszej wyprawy to wizyta w Rogalinie- przepięknej siedzibie Raczyńskich.  W pałacu wrażenie zrobiła na nas fantastyczna biblioteka. Jednym kojarzyła się z tą,  z której  korzystał Harry Potter, innym z biblioteką w  "Pięknej i Bestii". Pałac otaczały cudowne ogrody w stylu angielskim i rokokowym, zaś prowadziła do niego bajkowa kasztanowa alejka.

            Zapraszamy na wirtualną podróż po tych miejscach, a Was ósmoklasiści po wspomnienia.

            Więcej zdjęć znajduje się w galerii.

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Języków – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

            Ze względów organizacyjnych przenieśliśmy obchody tego święta na dzień dzisiejszy. Korytarz naszej szkoły wypełnił się wspaniałymi przysmakami kuchni międzynarodowej. Klasy IV-VIII przygotowały swoje stanowiska. Na każdym z nich pojawił się plakat o wylosowanym kraju, mniejsze i większe flagi, mnóstwo ciekawostek i PRAWDZIWE dania wywodzące się z różnych zakątków Europy!

            Na stołach znalazły się dania i przekąski przygotowane na bazie prawdziwych, zagranicznych przepisów. Każdy z nas był zachwycony różnorodnością i cudownym smakiem wszystkich potraw…

            Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy umożliwili dzieciom zabawę w kuchni, własnoręcznie pomogli w przygotowaniach, a w miarę możliwości także dostarczyli potrawy do szkoły o wyznaczonej godzinie. Na pewno poświęcili Państwo dużo pracy i swojego czasu. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie są za to bardzo wdzięczni! Dzięki naszej współpracy wszyscy świetnie się bawiliśmy. W końcu szkoła to nie tylko nauka i siedzenie w ławkach Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom!

            Więcej zdjęć znajduje się w galerii.

          • Wycieczka klas czwartych do Warszawy

          • 30 września klasy czwarte wraz z wychowawczyniami i panią Elżbietą Borowską wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzili starówkę i spacerowali Krakowskim Przedmieściem. Obejrzeli też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udali się do Łazienek, a potem wjechali na 30.pietro Pałacu Kultury i Nauki. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc w stolicy naszego kraju.