• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2022

• 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. My jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.
                      W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin.
            Jedną z nich jest „Polska na Niebiesko”.

Społeczność Szkoły Podstawowej Nr2 Z Oddziałami Integracyjnymi w Sokółce również włączyła się w tę akcję. Kolorem niebieskim wyraziliśmy swoją solidarność z osobami z autyzmem. Dzieci uczestniczyły w zajęciach tematycznych, przygotowały piękne plakaty i wypuściły symboliczne balony w kolorze niebieskim i żółtym.

W tym roku dodatkowo jest to bardzo trudny czas. Trwa wojna na Ukrainie, gdzie giną i cierpią niewinni ludzie. Szczególnie ciężko jest dzieciom, które straciły poczucie bezpieczeństwa. Wśród nich są również osoby z autyzmem, które trafiły do naszej szkoły. Ten gest solidarności jest w tym roku niebiesko- żółty. Bądźmy w tym dniu razem!

Współorganizatorami wydarzenia była  Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczną  AXON w Sokółce oraz Komenda Powiatowa Policji w Sokółce

Informacje i porady:

Jest to strona Fundacji JiM, która działa aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich. Znajdują się tu podstawowe informacje o tym, jak zdiagnozować i rozpoznać autyzm u dziecka.

www.facebook.com/ChcemyCalegoZycia

Na portalu publikowane są historie osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich. Kampania zwraca uwagę na przemoc w okresie dzieciństwa i jej konsekwencje w dorosłym życiu osób autystycznych.

www.ore.edu.pl/2019/04/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu

Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji rekomenduje nauczycielom i pedagogom literaturę dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu dostępną w formie plików PDF:

Strona Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, prezentuje ciekawe podcasty poświęcone tematyce autyzmu.