• I Gminny Festiwal Piosenki Wakacyjnej

          • 3 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Wakacyjnej. Organizatorkami festiwalu były panie: Justyna Horsztyńska –Szerejko, Małgorzata Rogowicz, Ewa Krasnodębska, Urszula Szczebiot, Renata Tołłoczko oraz Katarzyna Różak.

            Na scenie zaprezentowali się uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Sokółce, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie, Szkoły Podstawowej w Geniuszach, Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr1 im. A. Mickiewicza w Sokółce, Szkoły Podstawowej nr 3 im. W. Wróblewskiego w Sokółce, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Niemeńskiej w Starej Kamionce oraz gospodarze imprezy. Festiwal wprowadził uczestników w letnią i wakacyjną atmosferę. Celem imprezy była również integracja szkół, po tak długim okresie pandemii.

            Festiwal odbył się pod patronatem Burmistrz Sokółki pani Ewy Kulikowskiej, która wraz z Radą Rodziców była sponsorem nagród dla wszystkich uczestników.

          • Wycieczka do Supraśla "Poznaj Polskę"

          • Sprawozdanie z wycieczki do Supraśla zrealizowanej w ramach programu “Poznaj Polskę”

            Dzień pełen niezapomnianych wrażeń!

            18 maja 2022 roku, w ramach programu "Poznaj Polskę" uczniowie klas IV - VIII obyli szkolną wycieczkę do Supraśla. Pod opieką ks. Piotra Pietrowskiego oraz Pani Doroty Domin zwiedziliśmy przepiękne Muzeum Ikon, które zachwyciło nas ilością i pięknem eksponatów. Ciekawym opowieściom przewodniczki towarzyszył płynący z głośników cichy śpiew pieśni. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, w którym uczniowie obejrzeli dawne maszyny i narzędzia drukarskie. Dodatkową atrakcją dla uczniów była możliwość samodzielnego wydrukowania własnej strony na papierze wykonanym dawną techniką. Następne smaczne chwile spędziliśmy w pięknej restauracji Duchowe Łąki, gdzie pełna ciepła i życzliwości właścicielka - Pani Ania- poczęstowała nas przepysznym obiadem, ozdobionym przeróżnymi, jadalnymi kwiatami. To było niesamowite!

            Na koniec naszej duchowej wycieczki odwiedziliśmy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławrę Supraską - jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ciekawych słów przewodnika, zmówili modlitwę przed Supraską Ikoną Matki Bożej, zapalili ofiarne świece.

            Ponadto uczniowie odbyli krótki spacer wokół Ławry, gdzie na szczególną uwagę zasługują Supraskie Katakumby.

            To był naprawdę udany dzień!

          • Wycieczka "Poznaj Polskę"

          • Sprawozdanie z wycieczki zrealizowanej w ramach programu “Poznaj Polskę”

            W dniach 17-19 maja 2022 r. 45 uczniów klas 4b,4c i 5b Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli SP 2 w Sokółce i współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę” związanej z zakresem tematycznym Kultura i Dziedzictwo Narodowe.

            Pierwszego dnia, po wyczerpującej podróży, odwiedziliśmy Bałtów. Przenieśliśmy się do czasów prehistorycznych i stanęliśmy oko w oko z dinozaurami. Uczestniczyliśmy w fotograficznym safari, podziwiając z pokładu schoolbusa różne gatunki zwierząt, m.in.: bydło Zebu, bydło szkockie, owce kameruńskie, kozy angorskie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy, alpaki, muflony, daniele, żubry. 

            To nie był koniec wrażeń, kolejny przystanek - Ćmielów. W Żywym Muzeum Porcelany odbyliśmy wycieczkę do świata porcelany i poznaliśmy tajniki produkcji oraz jej historię. Mogliśmy wręcz dotknąć każdego etapu jej powstawania, od wewnątrz poznać konstrukcję pieca do wypalania ceramiki. Pani przewodnik opowiedziała i pokazała, jak odróżnić prawdziwą porcelanę od innych wyrobów ceramicznych. Obejrzeliśmy wystawę starej porcelany, odbywając podróż do początków manufaktury po nowe projekty. Poznaliśmy style w produkcji, kolekcję porcelanowych figurek ze świata, inne przedmioty codziennego użytku wykonane z porcelany. Kolejnym punktem przygody było skorzystanie z Warsztatów Ceramicznych pod okiem doświadczonego instruktora. Uczniowie wykonywali różę z masy porcelanowej, otrzymali też informację, jak należy postępować z wyrobem po zabraniu go do domu.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Rezerwacie Archeologicznym Krzemionki Opatowskie. Zwiedziliśmy wystawę przedstawiającą życie codzienne w neolicie. Podziwialiśmy oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe, składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Największą atrakcją była jednak podziemna trasa turystyczna licząca prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Rekonstrukcja pradziejowej osady była kolejną atrakcją podczas zwiedzania Krzemionek. Na powierzchni ok. 1,5 ha są rekonstrukcje 4 domów mieszkalnych (otoczone są one palisadą i rowem obronnym) i grobowca megalitycznego. 

            Popołudnie spędziliśmy w Sandomierzu. Po spotkaniu z przewodnikiem udaliśmy się na rynek, gdzie pod ratuszem wysłuchaliśmy opowieści o najciekawszych budowlach i wydarzeniach z dziejów miasta. Zwiedziliśmy katedrę, podziwialiśmy zamek królewski, wspięliśmy się na 30 metrową Bramę Opatowską, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i jego okolice. 

            Kolejnym punktem wycieczki była podziemna trasa turystyczna. Obejmuje ona obecnie 34 komory na różnych wysokościach, ma długość około 470 metrów i opada nawet 12 metrów poniżej płyty Rynku. Każda z podziemnych piwnic ma swoją nazwę, która nawiązuje do historii Sandomierza. Podziwialiśmy kościół św. Jakuba, gdzie znajduje się dzwon Piotr - najstarszy datowany średniowieczny dzwon w Polsce, który został zawieszony w roku 1314 oraz dzwon Jan z 1389 roku. Świątynia jest też jednym z najstarszych kościołów w Polsce wybudowanych z cegły. Widzieliśmy Dom Jana Długosza, dziś znajduje się tu Muzeum Diecezjalne. Wśród eksponatów są najważniejsze dla miasta przedmioty, takie jak np. akt lokacji Sandomierza, białe rękawiczki królowej Jadwigi, zabytkowe drewniane ołtarze i szopki.

            Ostatniego - trzeciego dnia - udaliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem do Janowca i Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wzniesionego na początku XVI wieku zamku w Janowcu, siedziby magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Mieliśmy okazję pospacerować po zamkowych krużgankach oraz podziwiać panoramę meandrującej Wisły z tarasu widokowego. Następnie przejechaliśmy do Kazimierza Dolnego - pięknego renesansowego miasta położonego nad Wisłą przeciętego malowniczymi wąwozami. W drodze do miasteczka słuchaliśmy legendy, którą opowiedziała nam pani przewodnik o królu Kazimierzu Wielkim, który wybudował zamek w Kazimierzu Dolnym dla swojej ukochanej Esterki, aby z nią się tam spotykać. Na potwierdzenie owej legendy w ruinach zamku znaleźliśmy prawdopodopodobnie sekretne przejście, które służyło do potajemnych spotkań króla i jego ukochanej. Wspięliśmy się na basztę - czyli najstarszy kazimierski zabytek z początku XIV wieku, która dawniej pełniła funkcję obronną, a także była latarnią. 

            Następnie udaliśmy się na spacer po renesansowym rynku i podziwialiśmy architekturę kamienic Przybyłów “ Pod św. Mikołajem” i “ Pod św. Krzysztofem” , a także kamienicę Celejowską, zwaną “Pod św. Bartłomiejem” od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja, z najpiękniejszą attyką w Polsce. Zajrzeliśmy również na Mały Rynek związany z kulturą żydowską, gdzie nasza uwagę przykuły odrestaurowane jatki żydowskie i synagoga z 1677 r.  Na koniec meleksami udaliśmy się na spacer po lessowym wąwozie - “Korzeniowy Dół”. Nazwa nawiązuje do wijących się ze ścian jaru korzeni, które tworzą fascynujące obrazy. 

            Zmęczeni, ale pełni wrażeń późnym wieczorem wróciliśmy do Sokółki.

          • Laboratoria Przyszłości

          • Informacja o realizacji programu „Laboratoria Przyszłości” w Szkole Podstawowej

            z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce.

             

                        Szkoła przystąpiła do programu „Laboratoria Przyszłości” w grudniu 2021 r.

            W ramach programu szkoła otrzymała wsparcie w wysokości  150900,00 zł. Na kwotę 145420,03 zł zostało zakupione wyposażenie podstawowe oraz wyposażenie dodatkowe. Pozostała kwota 5478,97 zostanie wykorzystana w najbliższym czasie na zakup wyposażenia do nauki techniki.       

                        Ze względu na realizację programu pod koniec roku 2021r. przez wszystkie szkoły, które przystąpiły do programu, dostarczanie zakupionego wyposażenia odbywa się etapami

             i jest przewidziane do końca marca 2022 r.

                        W ramach wyposażenie podstawowego zostało zakupione m.in.: drukarka 3D, zestawy edukacyjne, aparat fotograficzny, kamera przenośnia cyfrowa, mikroport z akcesoriami.

            W ramach wyposażenia dodatkowego uczniowie na lekcjach będą wykorzystywali m.in.: klocki do samodzielnej konstrukcji, wirtualne laboratorium przedmiotowe, ramy tkackie, pracownie robotyki, zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, interaktywny system nauki programowania.

                        Pierwsze zakupy już zostały dostarczone. Są nimi zestawy klocków do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami.

             

            M. Andrzejewska

          • Uroczystość Ufundowania Sztandaru Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 2 w Sokółce

          • 5 listopada 2021 r. w naszej szkole miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość. Rada Rodziców przekazała szkole sztandar. Fundatorami sztandaru są rodzice uczniów.  W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Maria Andrzejewska powiedziała:

            „Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w ufundowanie sztandaru szkole.   Po raz kolejny dowiedliście, jaką wspaniałą siłą jesteście. Dowiedliście, że przyszłość należy budować na tradycji i stałych wartościach, symbolem których jest sztandar. Swoją postawą świadczycie, że we spółczesnym świecie należy szukać tego, co jednoczy a nie dzieli, co buduje więzi danej społeczności a nie wprowadza podziały. Bo sztandar to przede wszystkim symbol jedności i honoru a każdy , kto ceni honor, nie skrzywdzi słabszego, nie będzie knuł intrygi, będzie po prostu dobrym, uczciwym człowiekiem.”

                        Dziękujemy Pani Ewie Kulikowskiej Burmistrz Sokółki, Panu Adamowi Kowalczuk Wiceburmistrzowi oraz Panu Adamowi Juchnik Wiceburmistrzowi i jednocześnie jednemu z głównych fundatorów sztandaru, za przyjęcie zaproszenia i  przeżywanie wspólnie z naszą szkolną społecznością tak ważnego wydarzenia. Dziękujemy Księdzu Adamowi Baranowskiemu Proboszczowi parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Ojcu Łukaszowi Ławreszuk Wikaremu parafii Św. Aleksandra Newskiego za poświecenie sztandaru. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizowaniu uroczystości.

            „Gdy patrzę na znajdujących się na tej sali wszystkich uczestników naszej uroczystości, uświadamiam sobie, że  to wielkie szczęście mieć wokół siebie ludzi, na których pomoc, radę zawsze można liczyć. Bo gdyby nie przyjaciele, ludzie dobrzy i życzliwi nie towarzyszyli naszej radości, nie cieszyli się z naszych sukcesów, nie wspierali nas w naszych działaniach, świat stałby się o wiele uboższy i byłoby w nim bardzo trudno żyć. W naszej szkole jeszcze umiemy cieszyć razem. Dbajmy, by nie zatracić tej umiejętności. Gdy zacznie zanikać, popatrzmy wówczas na sztandar szkoły – symbol jedności i honoru.” – powiedziała na zakończenie swego przemówienia dyrektor szkoły.

            Komitet Organizacyjny.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości 

          • Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce

          • 1 września 2016 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce funkcjonuje oddział przedszkolny. Właśnie zaczęła się rekrutacja, ponieważ oddział przedszkolny będzie także w naszej szkole w kolejnym roku szkolnym. Zachęcam rodziców dzieci sześcioletnich, by obejrzeli filmik nagrany przez ucznia klasy III naszego gimnazjum, który opowiada o naszym oddziale przedszkolnym. Być może warto, by Państwa dziecko od 1 września 2021 r. dołączyło do naszej społeczności. Serdecznie zapraszam. Dyrektor ZSI M. Andrzejewska.

            Zapraszamy do obejrzenia filmu