• Reguły ułatwiające naukę

        • Specjaliści radzą: Dobra motywacja to podstawa sukcesu! Naprawdę!

          REGUŁY UŁATWIAJĄCE NAUKĘ

          1. Zadbaj oto, aby przestrzeń wokół Ciebie była zorganizowana w przyjazny dla Ciebie sposób - wywietrz pokój, zadbaj o właściwe oświetlenie pomieszczenia, w którym się uczysz, pielęgnuj porządek lub taki rodzaj nieładu, który nie powoduje dekoncentracji Twojej uwagi. Ucząc się, siedź na wygodnym krześle o odpowiednim kształcie i wysokości, pamiętając, że zbyt twarde sprzyja zmęczeniu a zbyt miękkie senności. Zrezygnuj z towarzystwa osób, które Ci przeszkadzają.
          2. Dobrze zapamiętasz, jeżeli chcesz zapamiętać, a nie, jeśli wmówisz sobie, że to nudne, głupie i bez sensu. Jeśli uważasz dany temat za nudny i wkurzający - prawdopodobnie takim będzie. Myśl pozytywnie zarówno o sobie, jak i o efekcie nauki i nie dopuszczaj do świadomości myśli o braku zdolności czy słabej pamięci. Zacznij używać sformułowań: "Oczywiście, że się nauczę", "Łatwo to zapamiętam", "Dam sobie z tym radę".
          3. Rozwijaj nawyki sprzyjające koncentracji uwagi. Przed przystąpieniem do uczenia się określ sobie cząstkowy cel i wyznacz czas na jego realizację. Ucz się o tej porze dnia, w której nauka najlepiej "wchodzi" Ci do głowy. Przed rozpoczęciem nauki zrelaksuj się tak, aby nie trapiły Cię negatywne emocje. Pamiętaj, że najczęstszymi przyczynami rozkojarzenia są niezaspokojone potrzeby fizyczne lub psychiczne.
          4. Ustal typowy dla siebie sposób uczenia się. Jak twierdzi R. Linksman każdy z nas obdarzony jest charakterystycznym "superłączem edukacyjnym", czyli sposobem przetwarzania informacji, dzięki któremu uczenie się staje się bardziej efektywne, łatwiejsze i przyjemniejsze. Twój styl uczenia się to sposób, w jaki odbierasz informacje z otoczenia: wzrokowy, słuchowy, dotykowy, kinestetyczny.
          5. Stosuj "płodozmian", czyli zasadę kontrastu. Ucz się różnych przedmiotów jednego po drugim, np. humanistyczne przedzielaj ścisłymi lub odwrotnie. Nie ucz się razem podobnych przedmiotów, ponieważ informacje będą na siebie zachodzić, co utrudni zapamiętanie.
          6. Zaczynaj naukę od najtrudniejszego dla Ciebie materiału, żeby mieć go "z głowy" jak najszybciej i żeby w miarę rosnącego zmęczenia było ci łatwiej.
          7. Powtarzaj - bez tego zmarnujesz trud uczenia się. Zapamiętujemy lepiej to, co powtarzamy.
          8. Ucząc się, rób regularne przerwy, nie dopuszczając do znużenia, złości i przemęczenia, bo to obniży skutecznie Twoją motywację do nauki. Jedną „dawkę" nauki postaraj się zmieścić w przedziale od pół godziny do godziny. Przerwy krótkie (kilkuminutowe) wypełniaj aktywnością fizyczną, pij wodę; dłuższe - przeznacz na relaks lub sen. Nie narzucaj sobie zbyt ostrego reżimu nauki, bo zmęczysz się i zniechęcisz niepotrzebnie na dłużej. Pamiętaj, aby nie uczyć się na tzw. ostatnią chwilę (np. przez całą noc na dzień przed egzaminem), bo w tym przypadku organizm Twój nie wykaże należytej zdolności do koncentracji.
          9. Staraj się w trakcie nauki odwoływać do różnorodnych skojarzeń zmysłowych - takie postępowanie ułatwia rozumienie i zapamiętanie informacji.
          10. Nagroda, czyli wzmocnienie pozytywne. Nagroda mniejsza, ale natychmiastowa, działa bardziej motywująco, niż nagroda duża, ale odległa w czasie. Jeśli udało nam się ukończyć zadanie, które nam ciążyło, sprawmy sobie przyjemność. Ludzie optymistycznie nastawieni do życia motywują się nawzajem. Pozytywne myśli pomagają w działaniu a negatywne je hamują.

           

          Rad udzielała Dorota Maliszewska - psycholog, socjoterapeuta
          W oparciu o literaturę:
          - Rimm B. S.- "Bariery szkolnej kariery: Dlaczego dzieci zdolne maja słabe stopnie?", WSiP, 1994
          - Balińska H. (red) - "Moje dziecko - dobry uczeń", WSiP, W-wa, 1984