• Zasady i organizacja

• Obowiązującym uregulowaniem prawnym dotyczącym udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest rozporządzenie MEN w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z 9 sierpnia 2017 roku.

Istotą pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom jest:

• rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia;
        • rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia;
        • rozpoznawanie czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia w przedszkolu, szkole i placówce, w celu wspierania jego potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym.

Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole udzielają uczniom nauczyciele oraz specjaliści, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.

Pomoc ta jest organizowana i udzielana we współpracy z: rodzicami uczniów, poradniami psychologiczno - pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

UCZNIOWIE O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH

UCZEŃ Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Uczeń z niepełnosprawnością to uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, który z uwagi na zaburzenia i odchylenia rozwojowe o zróżnicowanej etiologii, wymaga zastosowania specjalnej organizacji procesu edukacyjnego w zakresie: organizacji warunków technicznych, metod i środków stosowanych w procesie dydaktycznym, kształtowania relacji społecznych, współpracy ze środowiskiem rodzinnym.

- uczniowie niesłyszący, słabo słyszący

- uczniowie niewidomi, słabo widzący

- niepełnosprawność ruchowa w tym afazja

- niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim

- niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym

- autyzm, w tym Zespół Aspergera

-  niepełnoprawności sprzężone

NIEDOSTOSOWANIE SPOŁECZNE

- zagrożenie niedostosowaniem społecznym

- zaburzenia zachowania i emocji

SZCZEGÓLNE UZDOLNIENIA

- uczeń przejawia możliwości zaawansowanych dokonań w dziedzinie umysłowej, twórczej, artystycznej, w zakresie zdolności przywódczych czy poszczególnych przedmiotów nauczania.

SPECYFICZNE TRUDNOŚCI W UCZENIU SIĘ

- dysleksja

- dysgrafia

- dysortografia

- dyskalkulia

NIEPOWODZENIA EDUKACYJNE

- uczniowie zagrożeni drugorocznością

DEFICYTY KOMPETENCJI JĘZYKOWYCH I ZABURZENIA SPRAWNOŚCI JĘZYKOWYCH

- dzieci, którzy słyszą i rozumieją mowę, jednak nie mogą jej używać i do ekspresji potrzebują alternatywnych form języka

- dzieci mają problem zarówno z rozumieniem mowy jak też z językową ekspresją werbalną. W celu porozumiewania się z nimi językowo, trzeba ustanowić język alternatywny

- dzieci i młodzież, które rozumieją mowę i podejmują próby mówienia, jednak przekaz werbalny nie jest zrozumiały i adekwatny do potrzeb oraz możliwości poznawczych i społecznych. Dla nich język alternatywny ma stanowić uzupełnienie lub wsparcie języka mówionego

- zaburzenia języka

- zaburzenia mowy dotyczące artykulacji, fonacji, płynności mowy

CHOROBA PRZEWLEKŁA

- uczeń z chorobą przewlekłą to dziecko, które wymaga specjalnego postępowania rehabilitacyjnego, wymaga długotrwałego leczenia, długiego nadzoru, obserwacji czy opieki. Zdiagnozowanie przez lekarza przewlekłej choroby nie oznacza automatycznie potrzeby stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy wobec tego dziecka, ale wskazuje głównie na jego specjalne potrzeby medyczne. Choroby przewlekłe, to między innymi: astma, hemofilia, padaczka, depresja, schizofrenia, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia tikowe, zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), cukrzyca.

SYTUACJA KRYZYSOWA

- uczeń w sytuacji kryzysowej to osoba doznająca niespodziewanie niekorzystnych wydarzeń powodujących silny stres i ogromne napięcie emocjonalne. Sytuacja kryzysowa może być spowodowana jednym zdarzeniem traumatycznym bądź ujawnić się jako konsekwencje długotrwałych minikryzysów (zaniedbań, konfliktów) w sferze wychowawczej, edukacyjnej, psychologicznej, ekonomicznej, organizacyjnej.

TRUDNOŚCI ADAPTACYJNE

- uczeń z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanymi z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogiczna w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne. Udzielana jest ona uczniom przede wszystkim w trakcie bieżącej pracy z nimi. Udzielają jej nauczyciele oraz specjaliści, a w szczególności: psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.

Specjaliści udzielający konkretnym uczniom pomocy psychologiczno - pedagogicznej wspierają nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dostosowaniu sposobów i metod pracy do możliwości psychofizycznych tych uczniów, a także prowadzą specjalistyczne zajęcia. W naszej szkole uczniowie mogą korzystać z następujących form pomocy psychologiczno – pedagogicznej: