• KONKURS: Ty też możesz uratować świat

• Wygraliśmy! Zajęliśmy PIERWSZE miejsce!!!

22 kwietnia 2024 roku otrzymaliśmy informację, że nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ekologicznym "Ty też możesz uratować świat" zorganizowanym przez ING Bank Śląski i Fundację ING Dzieciom.

Szczegóły: tytezmozeszuratowacswiat.pl

W ramach nagrody odwiedzi nas Justyna Bednarek – autorka książek o 10 skarpetkach.

Otrzymamy również 5 tysięcy złotych netto, które będzie rozdysponowane na naszą bibliotekę.

Co trzeba było zrobić aby zawalczyć o wygraną?

Zadanie polegało na zrealizowaniu 3 projektów spośród podanych.

Każdy warsztat kończyło czytanie na komputerze bibliotecznym rozdziałów z książki „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli” Justyny Bednarek z ilustracjami Joanny Czaplewskiej. Nauczycielka bibliotekarka Joanna Brzozowska rozmawiała z uczniami na temat wydarzeń z lektury oraz wyjaśniała pojęcia ekologiczne.

Podczas realizacji warsztatów bazowano na możliwościach elektronicznych dostępnych w bibliotece.

Poniżej prezentujemy efekty działań w formie filmików. Dziękujemy za wszystkie miłe i dobre słowa. Włożyliśmy w ten projekt mnóstwo serca!

DRUGIE ŻYCIE PRZEDMIOTÓW

Postanowiono nie tworzyć nowych śmieci i nie zużywać papieru. Ze wszystkich wykonanych prac powstała „Życzliwa historia”, która pokazała uczniom, że każdy jest ważny. Niektóre elementy w tym projekcie konsekwentnie dorysowywano tylko czarnym markerem. Wykorzystano taśmy przezroczyste, klej, nożyce, plastikowe i metalowe opakowania, blistry po lekarstwach, folię bąbelkową, reklamówki, nakrętki, wytłaczanki do jajek oraz… stare karty biblioteczne.

GWIAZDKA BEZ PIENIĘDZY

Wszystko, co można podarować fizycznie, było kiedyś kupione. Najcenniejsze są rzeczy, za które nie można zapłacić. W celu trafienia z przekazem do wszystkich napisano i nagrano w Polskim Języku Migowym wiersz p.t. „Niematerialny prezent”. Zakulisowym zdaniem naszych uczniów najlepsze prezenty bez pieniędzy to: uśmiech, przyjaźń, wsparcie, miłość, zgoda i rodzina.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ (zalecana jakość oglądania: HD)

Doświadczenie z ugotowanym ryżem w słoikach z dobrymi i złymi słowami pokazało, że powinniśmy być odpowiedzialni za to, co mówimy i co robimy. W przypadku złych przekazów mamy dowód ryżowy, że zalewa nas żółć. Stworzono pajęczynę odpowiedzialnych zachowań. Sumiennie migano wylosowane zawody. Zapadały poważne decyzje sędziowskie dotyczące czynności wykonywanych przez nauczycielkę bibliotekarkę. Komisyjnie analizowano oznaczenia na metkach z ubrań. To była solidna współpraca!