• Słowo na tydzień

• W pierwszym półroczu co tydzień na drzwiach do biblioteki zamieszczaliśmy jedno słowo, powiązane ze szkołą, nauką i czytaniem.

Tuż przed feriami zimowymi odbył się konkurs powiązany właśnie z nimi.

Osoby, które wzięły udział w konkursie, zostały wyróżnione dodatkowymi ocenami z języka polskiego oraz pozytywnymi uwagami:

Iga P. z 5c

Julia P. z 5c

Zuzanna B. z 6c

Ewa M. z 7a

Gratulujemy! yes

• MICKIEWICZ
          •

To słowo pojawiło się podczas akcji "Szkiełko i Oko" promującej twórczość Adama Mickiewicza.

Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego.

• CZYTELNIA
          •

Jest to część biblioteki, przeznaczona do czytania książek oraz do nauki.

Czytelnia stanowi ważne miejsce w szkole: pozwala wykorzystać czas na wyciszenie się, naukę oraz odrabianie lekcji.

• TOLERANCJA
          •

Jest to cierpliwość i wyrozumiałość.

Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne.

• WMIGUROK
          •

To słowo pojawiło się podczas trwania Wielkiego Turnieju Harry Potter.

Oznacza połączenie zwrotów "w mig" i "urok", co ma oznaczać, że kurs gwarantuje szybką naukę magii.

• PORZĄDEK
          •

Synonimy wg Słownika Języka Polskiego: kolejność, schemat, układ, harmonogram, ustawienie, spokój, harmonia, plan, ułożenie, organizacja, rozmieszczenie.

• CISZA

Jest to brak dźwięku.

W czasie przerwy w bibliotece jest ciszej niż na korytarzu. Każdy jest tu mile widziany.

W bibliotece szanujemy siebie nawzajem i... nie musimy mówić szeptem.

• HASZTAG
          • Jest to słowo lub fraza poprzedzona znakiem # (hash), ułatwiające znalezienie i grupowanie elementów. Dzięki temu informacje lub zdjęcia grupowane są tematycznie.

• FILIŻANKI
          • Jest to jedna z andrzejkowych wróżb.

Pod trzema filiżankami chowamy obrączkę, monetę i listek, a czwartą zostawiamy pustą.

Obrączka oznacza miłość, listek - ślub, moneta - bogactwo, a pusta to nowy rok bez zmian.

• ŻYCZLIWOŚĆ
          • Każdy Nauczyciel i Rodzic mógł się wypowiedzieć, co dla niego oznacza to słowo.

21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości.

• DORMITORIUM
          • Słowo to występuje w serii książek "Harry Potter".

Tak się nazywała sypialnia uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

• INWENTARYZACJA
          • Jest to urzędowy spis z natury inwentarza, wyposażenia.

Również tak się określa naukową rejestrację zabytków sztuki.