W ramach programu “Poznajemy Podlaskie” organizowanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną otrzymaliśmy wsparcie finansowe, które pozwoliło na zorganizowanie 11 czerwca 2024 r. wycieczki dla naszych uczniów.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Muzeum Wsi w Ciechanowcu. Uczniowie zwiedzili Skansen architektury drewnianej i Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka, w którym mogli zobaczyć ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych, a także 53 obiekty architektury drewnianej od XVIII do pocz. XX wieku.
Kolejny punkt w naszym programie to przepiękne miasteczko położone nad rzeką Bug - Drohiczyn. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w „Sowie” – Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności; kulinarnych, podczas których własnoręcznie wykonywali regionalną potrawę, jaką są zaguby; chemicznych - tworzyli przepiękną tęczę w szklance, wykorzystując wodę, cukier i barwniki. Następnie zwiedzili Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej i Muzeum kajakarstwa. Uczniowie obejrzeli zbiory związane z kajakarstwem, stare i nowoczesne kajaki, pamiątki dotyczące kajakarstwa oraz prezentację multimedialną związaną z tą tematyką.
Kolejnym ciekawym miejscem był Ośrodek Edukacji Ekologicznej ”Puszczyk”, gdzie można wirtualnie łowić ryby i jeździć rowerem, poznać faunę i florę nadbużańską oraz obejrzeć zdjęcia zabytków Drohiczyna. Uczniowie udali się do Nadbużańskiego Parku Kulturowo - Historycznego “Bug - Pogranicze Kultur i Religii”, gdzie mieli okazję zobaczyć eksponaty prezentujące wielowiekową historię grodu nad Bugiem z dziedziny archeologii, etnografii, malarstwa i rzeźby oraz wystawę zabytkowych motocykli. Z Góry Zamkowej uczestnicy podziwiali przepiękny widok na meandrujący Bug, wysłuchali legend związanych z zamkowym wzgórzem, szukali śladów dawnego drewnianego grodu, ruin zamku i zamkowych lochów. Nasza wizyta w Drohiczynie zakończyła się pysznym obiadem w lokalnej restauracji „Nad Bugiem”. Spożywając posiłek, jeszcze raz mogliśmypodziwiać piękno rzeki Bug.
Na zakończenie naszej „podlaskiej wyprawy” udaliśmy się na Grabarkę – miejsce pielgrzymek wyznawców prawosławia. Młodzież, słuchając opowieści siostry zakonnej z klasztoru na Świętej Górze Grabarce, poznała historię tego miejsca, podobieństwa i różnice między katolicyzmem a prawosławiem. Wyjazd pokazał naszym uczniom, jak piękne, urokliwe i atrakcyjne jest nasze Podlasie.