Kółka czytelnicze

+ dodatek o języku migowym

W tym roku szkolnym fukcjonowały trzy kółka czytelnicze:

1) dla uczniów IV klas szkoły podstawowej (środy - 1 godzina lekcyjna - 8:00-8:45 w sali 35),

2) od II semestru dla uczniów V klas szkoły podstawowej (środy - 7 godzina lekcyjna - 13:45-14:30 w sali 35),

3) dla uczniów klas gimnazjalnych (czwartki - 8 godzina lekcyjna - 14:35-15:20 w bibliotece).

Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania, wykazywać się kreatywnością przy tworzeniu wystawek oraz poznawać i odkrywać ciekawe rzeczy dotyczące książek i czytelnictwa dobrze się przy tym bawiąc.

Oprócz tego wszyscy uczestnicy kółek czytelniczych poznali wiele ciekawostek dotyczących języka migowego. Zajęcia stanowiły cykliczny dodatek do planu zajęć. Odpowiednio do wieku uczestników wtajemniczano ich w różne sfery świata ciszy, m.in. w alfabet migowy, podstawowe znaki grzecznościowe, literaturę, prezentację znanych nam piosenek śpiewanych w tym języku itp.

Poniżej znajdują się zdjęcia kilku największych zrealizowanych pomysłów:

• Jak nie czytam, jak czytam?! (wielki uśmiech do wszystkich czytelników naszej biblioteki)

• biblioteka na wesoło (tworzenie memów zachęcających do obcowania z książkami)

• wywiady uczniów klas IV z wybranymi nauczycielami (pytania dotyczyły zarówno tytułów ich ulubionych książek dla dzieci, jak i miejsc, w których najbardziej lubią czytać; poznaliśmy też wspomnienia nauczycieli dotyczące bibliotek szkolnych z ich dzieciństwa)

• wywiady uczniów klas gimnazjalnych z nauczycielami (wybrani nauczyciele mogli wylosować jedno pytanie z kilkudziesięciu przygotowanych przez uczniów i udzielali na nie krótkiej odpowiedzi; najciekawsze z nich dotyczyły m.in. e-booków, książek kucharskich, ekranizacji książek i nawet stereotypu bibliotekarki)

• biblioteczna gra planszowa (pytania dotyczą książki, czytania i biblioteki - można je zmienić dopasowując do danego przedmiotu)

• wystawka na temat zakazanych książek

• wystawka dotycząca książek z dzieciństwa rodziców naszych uczniów