Nie osądzaj książki po okładce

Cykliczna akcja biblioteczna

Efekty czwartej części akcji „Nie osądzaj książki po okładce” są widoczne na poniższym zdjęciu. Do wdrożenia tego pomysłu zainspirowali nas uczniowie pytający o książki, których tytułów nie pamiętają, a kojarzą je tylko po okładkach. Akcja ta ma na celu uwrażliwić użytkowników na to, że okładka książki nie ma znaczenia i warto poświęcić więcej czasu na poznanie jej treści, jak też zapamiętanie tytułu i nazwiska jej autora.

W ramach trzeciej części akcji „Nie osądzaj książek po okładce” w lutym przeprowadzono w naszej bibliotece szkolnej Randkę w ciemno z nieznajomą książką. Wszyscy uczniowie, zarówno ze szkoły podstawowej jak i z gimnazjum mogli wypożyczyć książkę zapakowaną w szary papier. Zabawa polegała na tym, że trzeba było dokonać wyboru na podstawie rysunków na papierze lub krótkich opisów, nie zdradzających ani autora, ani tytułu danej książki. Akcja ta została pozytywnie odebrana przez uczniów. Większość z nich z zadowoleniem czytała książki wybrane w ciemno, ze zdumieniem stwierdzając, że mają dobrą intuicję.

Druga część akcji p. t. „Nie osądzaj książki po okładce” została przeprowadzona w nietypowy sposób. Uczniowie z klas gimnazjalnych wybrali pięć okładek książek a następnie, wzorując się na nich, wykonali zdjęcia stosując własne materiały i pomysły. Efekty pracy można było zobaczyć przy okienku do wypożyczalni.

Wystawa ta była również zaprezentowana w Oddziale Dziecięcym Biblioteki Publicznej w Sokółce. Więcej informacji tu: https://www.facebook.com/pg/bibliotsok/photos/?tab=album&album_id=2029107253983149

Pierwsza część tej akcji polegała na tym, że uczniowie mogli wypożyczyć starannie wyselekcjonowane przez bibliotekarki książki w szarym papierze. Warunek był taki, że nie można było ich otwierać przed wypożyczeniem. Podpowiedzią często były jedynie obrazki naklejone na papier, które sugerowały tytuły książek.

Wielu uczniów było mile zaskoczonych lekturą, zupełnie nie spodziewając się, że książka, która nieciekawie wygląda, może mieć ciekawą treść.

Swoimi refleksjami na temat oceniania książek po okładce podzielili się uczniowie z klas IVa, IVc i VIc, a młodzież z klas gimnazjalnych przygotowała wystawkę z ich odpowiedziami, którą można było zobaczyć na holu szkoły na pierwszym piętrze.